Шрі Ланка | Азія

Як правильно: Цейлон чи Шрі-Ланка?

Шрі-Ланка відносно нова назва країни, до цього острів був відомий під назвою Цейлон. Один з найвідоміших ланкійських експортних продуктів – чай – досі часто називають цейлонським. Насправді за всю свою багату історію, острів мав і більше назв, ще були Тапробана, Серендіп та інші.

Шрі-Ланка

Так країна почала називатись з 1972 року. Перекладається Шрі Ланка як благословенна земля. Це насправді не дуже точний переклад, Шрі – це шанобливий артикль, а Ланка – земля (за іншою версією – острів).

До речі, з 1978 року країна офіційно називається Демократична соціалістична республіка Шрі Ланка.

Назва Ланка згадується в міфічному індійському епосі “Рамаяна” і це обитель демона Равани. Довга історія коротко: саме Равана викрав принцесу Сіту (дружину Рами) і заховав її на Ланці. Тоді Рама подружився з царем мавп Хануманом і з його допомогою визволив принцесу. Події цього епосу відображенні в багатьох сучасних географічних назвах Шрі Ланки – наприклад, водоспад Равана біля Елли та печери Равани там же (нібито саме в них злий демон тримав принцесу).

Водоспад Равани біля Елли

Що цікаво, якщо в сприйнятті індійців Равана цілком негативний персонаж, то в сприйнятті ланкійців вже “не все так однозначно” (с).

Взагалі етимологія не до кінця зрозуміла. За однією з версій слово має австронезійське походження і так острів називали його перші люди – ведда.

Цейлон

Цейлоном країна називалась під час британського володіння і ще двадцять з лишнім років після проголошення незалежності (з 1815 по 1972). Назву придумали не британці, а ще португальці, які назвали острів Чейлау, далі голландці назву переінакшили на свій лад і вийшов спочатку Зейлан, потім Сейлон, а  ще далі британці на свій лад назвали острів Цейлоном.

Що цікаво, назва Цейлон досі активно використовується. Наприклад, один з найбільших банків країни BOC – це Bank of Ceylon. Місцева асоціація автомобілістів, яка видає посвідчення водія, називається Automobile Association of Ceylon.

Мої ланкійські права, видані Автомобільною асоціацію Цейлону

Звідки пішло португальське Чейлау теж не зовсім зрозуміло. Є версія про тамільське походження назви, за іншою версією назва пішла з санскриту. Ще одна версія – що чейлау це дуже покручений варіант назви сингала (найбільшого народу Шрі Ланки). Ще інші джерела відсилають до однієї з давньогрецьких назв острова.

Тапробана

Ще одна назва, яка зараз часто зустрічається в місцевому неймінгу – у першу чергу в назвах готелів та ресторанів.

Тапробана – це антична назва, яку часто використовували давньогрецькі географи. Це легендарний острів, але багато дослідників сходяться на тому, що острів Тапробана – це і є сучасна Шрі-Ланка. Хоча існує й інша думка – що це просто міфічна назва неіснуючого острова.

До речі, назва острова Тапробана зустрічається в “Дон Кіхоті”.

Серендіп   

Перська назва Шрі-Ланки, арабські купці називали його Сарандіпом (напевне ті самі, які в середньовіччі осіли на Ланці і далі початок сучасній мусульманській спільноті).

Що цікаво англійське слово serendipity походить саме з цієї назви.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *