Шрі Ланка | Азія

Шрі-Ланка і крокодили: ви їх не бачите, а вони є

Шрі-Ланка мало у кого асоціюється з крокодилами, а дарма – ці звірюги розповсюджені майже на всій території країни, окрім гірських районів. Більше того, натрапити на крокодила можна навіть у густонаселеному Коломбо. Також трапляються атаки на людей.

Окей, досить страшилок. Насправді у пересічного мандрівника шансів зустріти крокодила за межами чисельних національних парків не так вже й багато. Я особисто за три роки зимовок на Шрі Ланці про їх існування знаю з медіа (крокодилів часто виловлюють в інженерних комунікаціях) та соцмереж (дуже рідко, але деколи вони таки можуть забрести і на пляжі). Вживу крокодилів я тут бачила всього кілька раз: у нацпарку Яла та в нацпарку Кумана.

Всього на Шрі-Ланці водиться два види крокодилів: болотяний (mugger) та морський (saltwater).

Почнемо з останнього. Морський крокодил (або гребенястий) – це найбільший вид крокодилів, самці можуть виростати до 5 метрів, а особливо крупні навіть до 6-7 метрів. Ареал розповсюдження надзвичайно великий – від Північної Австралії до Східної Індії.

Карта розповсюдження морського крокодила з Вікіпедії

Називаються морським через його здатність запливати у відкрите море і проводити доволі багато часу у соленій воді.

Через його агресивність отримав також назву крокодил-людоїд.

На Шрі-Ланці розповсюджені на південно-західному узбережжі від Чілава до Тангалле.

Найчастіше його можна зустріти на пляжах у місцях, де ріки впадають у море.

Болотяний крокодил – менший за розмірами (тільки три метри в довжину) і менш агресивний, але теж нападає на людей. Як можна здогадатись з назви, полюбляє жити у болотах. Ареал розповсюдження – Індія та сусідні країни.

Ареал болотяного крокодила

На Шрі-Ланці живе на значній території – на півночі та північному-сході.

Інфографіка про крокодилів Шрі Ланки

Попри те, що саме морські крокодили мають славу “людоїдів”, болотяні нападали на людей майже з також ж частотою. Переважна більшість нападів була зафіксована коли люди купались або прали у водоймах. У 95% крокодили затягували жертв у воду. Також повідомляється, що у багатьох випадках поруч з місцем атаки було розташоване гніздо.

Відео крокодилів на Шрі Ланці

У 2016 році на острові впіймали крокодила-рекордсмена – довжиною більше 5 метрів і вагою майже 1 тонна. Місцеві ЗМІ зразу охрестили знахідку найбільшим крокодилом Шрі Ланки. Гігантський плазун застряг в каналі в районі Матари. Там його спіймали, зв’язали, перевезли в інше місце подалі від людей і відпустили.

У 2013 році крокодил завітав в гості до місцевих жителів у Сігірії. У саду він провалився в яму, де його і скрутили, а згодом відпустили на волю на території природного парку.

У 2015 році крокодила впіймали просто на набережній в Коломбо. Також цих звірюг бачили в озері біля шріланкійського парламенту.

А у 2016 році крокодил заліз у поліцейський відділок.

Напади крокодилів на туристів

Найвідоміший (і чи не єдиний) випадок трапився у 2017 році. Крокодил напав на молодого британського журналіста, коли той мив руки в озері біля серферського споту Elephant Rock в районі Аругам Бей. Кажуть, що відійшов “сходити до вітру”.  

Також мені розповідали про німецького туриста, на якого напав крокодил біля того ж Аругам Бей, але так виглядає, що це “зіпсута версія” тої ж історії про британця.

Відео за 2020 рік   

Буквально кілька днів тому (квітень 2020) на пляжах спіймали кількох гігантських крокодилів. Так, ось такого красунчика довжиною 3,6 метра впіймали місцеві рибалки на пляжі Гінтота в районі Голля (Галле).  

А цього мілаху зняли на початку березня 2020 року на Південному хайвеї.

Як вберегтись від крокодилів?

Крокодили в принципі не любителі побігати, але в чому їхня основна небезпека, це у здатності блискавично стрибати і затягувати жертву до себе в болото. Крокодили не бояться людей, а особливо великі схильні розглядати гомо сапієнсів як потенційну їжу.

Головне правило: ніколи не купайтесь у прісних водоймах. Також небезпечні місця – де ріки впадають в океан, саме там полюбляють жити морські крокодили. Особливо малолюдні пляжі.

Разом з тим, крокодили, як і інші дикі тварини не дуже полюбляють бути близько до людей, тож шанси наткнутись на нього просто так, насправді не дуже високі.

Більше історій про Шрі-Ланку

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *