Шрі Ланка | Азія

Шрі-Ланка і ціни: не так тут вже й дешево

Шрі-Ланка і місцеві ціни: на їжу, транспорт, готелі та розваги

Азія у наших краях є синонімом страшенної дешевизни, здається що все тут коштує копійки – від проїзду на автобусі до лобстерів. Насправді, як тільки часи долара по 8 стали історією, ціни в навіть нерозвинених країнах вже не настільки і копійчані. Разом з тим, Шрі Ланка залишається однією з найбюджетніших країн для мандрівок.

Взагалі з ціноутворенням тут цікава історія. Шрі-Ланка – країна з розвиненим соціалізмом (в поганому значенні цього слова), тож тут існує державне регулювання цін на все. Якщо для економіки це не дуже добре, то для туриста як мінімум зручно – роздрібна ціна завжди надрукована на упаковці. Не факт, правда, що вам за цією ціною продадуть товар (особливо полюбляють махлювати в алкомагазинах), але це вже інша історія.

Загалом витрати мандрівника можна поділити на такі умовні категорії: транспорт, житло, їжа та відвідини нацпарків та історичних місць. Розглянемо їх детальніше.

Транспорт

Місцевий міжміський транспорт представлений автобусами та поїздами.

Міський транспорт – це в основному таксі та тук-туки (це таке трьохколісний транспортний засіб на двох-трьох пасажирів). У великих містах, такі як Коломбо, курсують міські автобуси, але на більшій території країни звичного нам громадського транспорту нема.

Традиційни тук-тук десь в Негомбо

Таксі у великих містах їздять з лічильником, окрім того працює Убер, а також місцева аплікація Pick Me – тож тут таксі та тук-туки доволі бюджетні. Існує тут і своєрідна транспортна мафія – яка “тримає” найбільш злачні місця, такі як вокзали. То ж тут вас по лічильнику везти відмовляться, а якщо викликати машину через Убер, то водію може дістатись на горіхи. Тому тут краще відійти на пару сотень метрів і вже далі викликати авто.

Офіційний тариф на таксі в Коломбо складає 60 рупій (0,3 дол) за кілометр. Звичайно, на півдні чи інших туристичних місцях за такі гроші вас ніхто не повезе, але принаймні для себе можна порахувати приблизну суму до якої торгуватись.

Звичайні автобуси та поїзди дешеві, поїздка на 3-4 години буде коштувати біля 200 рупій, тобто біля долара.

Більше про поїзди можна почитати тут, а про автобуси – тут.

Житло

Моє робоче місце в гестхаусі в Мідігамі

Місцеве житло для мандрівників можна поділити на два умовних типи – гестхауси та готелі. Гестхаус, або гостьовий дім – це зазвичай невелика будівля на кілька кімнат і господарі зазвичай живуть тут же. Зрідка в гесті працюватиме найманий персонал. Також останнім часом доволі часто відкриваються традиційні для Європи хостели, де є як приватні кімнати, так і звичні дорми.

Ціна залежить від розташування та набору зручностей.

Найдешевші кімнати коштують 5-10 дол за добу, це буде найпростіша кімната без кондиціонера (замість нього вентилятор) та гарячої води. В жарких прибережних районах нагрівач для води не дуже то і потрібний, вона за день і так прогрівається до цілком собі гарячої. Натомість без кондиціонера може бути не дуже комфортно.

В гірських районах, де спеки такої вже нема, все навпаки – кондиціонер цілком собі зайвий, натомість гаряча вода – вже необхідність.

Відповідно, кімната з базовим набором зручностей (тобто кондиціонер та гаряча вода) в не дуже крутому гестхаусі коштуватиме вже 10-30 дол за добу.

Ціна також сильно залежить від сезону (в несезон ціни можуть знижуватись в кілька раз), а також від терміну перебування – якщо ви зупиняєтесь більше ніж на три доби, можна сміливо просити знижку.

Booking.com

Їжа

Придорожній магазинчик-кнайпа десь в горах

Їжа в Шрі-Ланці водночас дешева і дорога. Якщо купувати продукти в магазинах та готувати самому, то ціни плюс мінус такі як в Україні. Щось дешевше, наприклад риба і морепродукти, щось дорожче, це стосується у першу чергу солодощів та напоїв.

Взагалі ціни та асортимент місцевих продуктів можна прикинути тут, це сайт однієї з найбільших мереж супермаркетів.

В кафе ж все сильно залежить від типу закладу та місця розташування. На жаль, в Шрі-Ланці відсутня культура вуличної їжі, як в Таїланді та Малайзії, та й сама місцева їжа доволі, кгм, специфічна.

В закладах для місцевих традиційні рис і каррі можна з’їсти за 200-300 рупій (тобто 1-1.5 дол), але вони по-перше, будуть не всюди, а по-друге, їжа для європейських шлунків та смакових рецепторів доволі незвична. Про місцеву кухню детальніше розпишу в окрему тексті.

Традиційні рис і каррі

В туристичних районах є багато кафе “західного типу”, їжа тут все одно буде з місцевим присмаком, але принаймні без кілограму перцю чилі в кожній страві. Тут обід по схемі перше-друге-напій обійдеться в 5-10 дол.

Морепродукти, звичайно, дешевші ніж в Україні. В супермаркеті чи на ринку кілограм креветок коштуватиме 800-2000 рупій (тобто 4-11 дол), залежить від розміру і вашого вміння торгуватись.

Моє улюблене місце, щоб недорого поїсти риби та інших морських гадів – Фішермен поїнт в Велігамі, де на 20 доларів компанія з чотирьох осіб наїсться від пуза.

Рибний ринок у Велігамі

Окрема стаття витрат – це алкоголь. Він тут дорогий, навіть місцевий ром. Пиво в магазині коштує 200 рупій за банку 0,5/пляшку 0,65 (тобто біля 1 дол), в кафе ціни стартують від 400 рупій. Пляшка найдешевшого місцевого рому в магазині коштує біля 10 дол. Але, щоб купити того ж пива в магазині, теж треба заморочитись – оскільки продають його (як і інший алкоголь) тільки в окремих магазинах і не кожного дня. Про алкоголь більше можна почитати тут:

Особлива історія у Шрі-Ланки з сигаретами. Коштують дорого, вибір – ніякий. Пачка сигарет коштує від 1400 рупій (тобто 8 дол). Ідеальна країна для тих, хто давно хотів кинути курити 🙂  

Екскурсії та вхідні квитки

Вхідні квитки у місцеві заповідники та інші місця зі спадщини ЮНЕСКО загалом не дешеві. Особливо часто туристів обурює те, що місцеві офіційно зазвичай платять або пару копійок, або взагалі нічого, в той час як туріст прайс – абсолютно не гуманний.

Так, в фортецю Сігірію вхідний квиток коштує 25 дол, в храм Зуба Будди в Канді – 15 дол, ботсад Пераденія – 17 дол і так далі.

Таке ціноутворення може виглядати несправедливим, але потрібно розуміти, що всі ці пам’ятки потрібно утримувати, а Шрі-Ланка далеко не найбагатша країна в світі. Якщо ж для місцевого вхідний квиток коштуватиме 20-25 дол, то 99% місцевих жителів просто не зможуть собі дозволити відвідати таку пам’ятку.

Дорогі вхідні квитки компенсуються дешевим транспортом, тож поїздки по країні все одно не сильно б’ють по кишені. До того ж, дорогим розкрученим пам’яткам завжди можна знайти бюджетнішу, а то й безкоштовну альтернативу.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *