Люди Львова | Україна

Мухаммед Асад: Єврей зі Львова, що створив сучасний Пакистан

Мухаммед Асад – львів’янин, єврей, бедуїн, мусульманин, мислитель, філософ, мандрівник, журналіст, політик, дипломат. Так, все це про одну людину, просто нереально цікаву людину.

Його люблять називати “Бедуїном зі Львова”. Звучить, звичайно, красиво, але від істини далеке – бедуїни, це ті хто ганяють верблюдів по пустелі, а Асад все таки один з найвизначніших мислителів 20 століття. Хоча свій перший хадж – паломництво до Мекки – він таки здійснив верхи на верблюді, як і пророк Мухаммед.

Коли читаєш його біографію, таке враження, що це кіношний сценарій. Ну чого вартий тільки той факт, що львівський єврей прийняв іслам! А ще дружив з королем Саудівської Аравії, один з творців держави Пакистан і перший його представник в ООН. Асад переклав Коран англійською (його переклад вважається чи не найкращим у світі) і взагалі став чи не найвизначнішим ісламським філософом у світі. А ще Асад був тричі одруженим і це теж цікаві історії ( але про це нижче).

1900, Львів

Беньямін Вайс, равин Чернівців, дідусь Лео Вайса

Дитинство Асада пройшло у Львові, але тоді він ще був звичайним єврейським хлопчиком на ім’я Леопольд Вайс. Сім’я Асада мешкала на вулиці Пекарській у будинку під номером 31 – тепер тут продуктова крамниця.

Будинок на Пекарській, 31 де провів своє дитинство Леопольд Вайс

Дитинство Лео у Леополісі було, напевне, непоганим, принаймні він тепло згадує львівські вулиці і атмосферу міста. На той момент Львів був столицею Галичини у складі Австро-Угорщини.

Барельєф з левом з будинку Вайса, символічно трохи )

“Моє дитинство пройшло у Львові – в той час під австрійським володінням – у будинку і на вулицях, які були одночасно тихими і величними. Довга вулиця мала якусь припорошену елегантність, з каштановими деревами і дерев’яною проїжджою частиною, на якій відбивалися копита коней. Я обожнюю цю вулицю зі свідомістю, що виходить далеко за межі мого дитинства, і не тому, що ця вулиця була моїм домом: я любив її, гадаю, через особливу ауру шляхетної самосвідомості, з якою вона лилася з розкішного центру цього прекрасного міста в бік мовчазного лісу на околиці і великого цвинтаря, захованого в цьому лісі. Чудові карети часто пролітали на своїх мовчазних колесах по цій вулиці, під акомпанемент швидкого, ритмічного цокання підків, або, якщо це була зима і вулиця була вкрита метровим снігом, сани прокочувалися по ній і пар виходив цілими хмарками з ніздрів коней, а  їхні дзвіночки дзвеніли через морозне повітря. І якщо ти сам сидів у санках і відчував, як мороз кусає твої щоки, твоє дитяче серце знало, що галоп коней несе тебе в щастя, яке не має початку і кінця”, – писав потім Асад про своє дитинство у Львові.

У 2008 вийшов документальний фільм про Мухаммеда Асада Шлях до Мекки: Подорож Мухаммеда Асада/A Road to Mecca The Journey of Muhammad Asad.

Починається стрічка зі Львова. Кіношники вибрали три цікаві локації для зйомок – Музей історії релігії, Львівське телебачення (з доволі цікавими нарізками з передачі про Асада ))) та головний залізничний вокзал.

1914, Відень і Берлін

площа Асада у Відні

З початком Першої світової війни сім’я Асада переїжджає до Відня. Є легенда, що Леопольд Вайс рвався на фронт і навіть підробив документи, де додав собі пару років. Оскільки по різних сайтах ця історія подається чи не в 5 різних варіантах, тяжко сказати яка з них правдива. Втім до війська його таки забрали, але вже в останні дні війни у 1918.

Після того, Вайс переїжджає до Берліна, де, поміж іншим, починає кар’єру журналіста. За описами, у Берліні він жив як і всі молоді журналісти, тобто більше гуляв по кнайпах )

Цікава історія, як Вайс став репортером в одній з найкрутіших європейських газет того часу Frankfurter Zeitung. Спочатку він у ній працював на малопривабливій посаді телефоніста (тобто переключав дзвінки з одного апарату на інший). Як хтось з друзів йому розповів, що в одному з готелів зупинилась дружина Максима Горького (хто не пам’ятає, більшовицький письменник, наближений до Леніна). Вайсу вдалось вговорити її на інтерв’ю, яке він не погоджуючи з редактором віддав у друк. Кажуть, на ранок Вайс отримав догану і… посаду репортера.

В ті ж 20 роки він знайомиться з ісламом. Асад настільки зачарувався, що потім називав іслам найкрасивішою зі всіх релігій. Прикметно, що через багато років Асад настільки розчарується в арабах, що заявлятиме, що вони не заслуговують цієї релігії.

1922, Єрусалим/Палестина

Палестина, початок 20-х років

1922 відбувається знайомство Вайса з Близьким Сходом – на запрошення свого дядька він приїжджає до Єрусалима. Також він відвідує Йорданію, де знайомиться з еміром Абдаллою (тоді ще емір Трансйорданії, в 1946 він стане королем вже незалежної Йорданії).

1927, Мекка

Молодий Асад в традиційному арабському одязі

У 1927 у Берліні Леопольд Вайс приймає іслам і бере ім’я Мухаммед Асад. Асад в перекладі означає лев і це відсилка не то до його імені Лео, не то до рідного міста Львова. Асад, до речі, популярне прізвище в арабському світі, наприклад, всім відомий Башар Асад – президент Сирії.

Після прийняття ісламу Мухаммед Асад відправляється в Мекку. Десь тоді ж він знайомиться з саудівським королем Ібн Саудом (Саудівська Аравія, до слова, тому так і називається, бо править нею династія Саудитів).

Індія і Пакистан

У 1932 році мислитель перебирається до Індії. На той момент Індія ще була британською колонією, але вже активно поширювався рух за незалежність під керівництвом Махатми Ганді в тому числі. Британська Індія, окрім власне сучасної Індії, також охоплювала сучасні Пакистан та Бангладеш.

В Індії Асад познайомився та потоваришував з Мухамедом Алі Джинною, який був одним з ініціаторів розділу Британської Індії і створення окремої держави для індійських мусульман. Саме тому Алі Джинну називають батьком-засновником Пакистану. Сам Асад взяв активну участь у створенні Конституції Пакистану.

Незалежний Пакистан постав 1947 року (тоді до нього під назвою Східний Пакистан також увійшов сучасний Бангладеш), а Мухаммед Асад став першим представником цієї країни в ООН і перебрався до Нью-Йорка.

США

Під час засідання в ООН

Представником Пакистану в ООН Асад працював у 1951-52 роках. Є кілька версій чому він подав у відставку так швидко. Одна з версій – скандал спричинило його одруження з американкою Полою Казімірською (але про жінок нижче).

Після відставки Асад пожив кілька років у США, де видав кілька своїх праць, а далі перебрався до Марокко.

Марокко та Іспанія

В Танжері Асад прожив майже 20 років. Майже весь цей час він працював над коментованим перекладом Корану, який побачив світ у 1980 році. В Саудівській Аравії цей переклад, до речі, заборонений, як занадто вільнодумний.

Далі він переїхав в Іспанію, де оселився біля Гранади де і помер у 1992 році. Похований на місцевому мусульманському кладовищі.

Асад і жінки

Мухаммед Асад виступав за рівні права для жінок і наполягав на закріпленні в конституції рівних політичних прав для жінок, зокрема на право бути обраними у будь-які структури влади. До речі, саме Пакистан став першою мусульманською країною, яку очолила жінка – у 1988 році прем’єр-міністром стала Беназір Бхутто.  

Також Асад виступав проти носіння паранджі і інших уборів, що закривають обличчя та волосся.

Асад був одружений тричі. Вперше одружився в Берліні у 1926 році з художницею Ельзою, яка разом з Асадом прийняла іслам. Наступного року Ельза померла під час подорожі до Мекки.

Через кілька років Асад одружився вдруге – з 15-річною донькою саудівського шейха. Якщо перша дружина була від нього на 15 років старшою, друга – майже настільки ж молодшою.

1957 рік, Пакистан Мухаммед Асад з дружиною Полою Хамідою Асад в резиденції філантропіста Ніяза Алі Хана

У 1952 в США Асад познайомився з молодою американкою польського походження Полою Казімірською. Він розлучився з другою дружиною (з якою на той момент вже був одружений майже 25 років) і побрався з Полою. Вона також прийняла іслам і стала Полою Хамідою Асад. За чутками, саме цей шлюб спричинив величезний скандал у Пакистані, тож Асад змушений був подати у відставку з посади представника в ООН.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *