Ідеї для подорожей

6 причин поїхати волонтером в Європу

Або поєднуємо корисне з приємним

«Куди ти зібралась? В Сибір? Ліс валити? За безплатно?», – очі мого співрозмовника ставали все більшими і поблискували повним непорозумінням. Насправді тоді, 10 років тому, я збиралась у свій перший волонтерський проект, суть якого була в прокладанні туристичних маршрутів у національному парку в Сибіру. Ліс, звичайно, ніхто не валив. Далі були реставрація середньовічного замку у Франції та екологічні проекти в Хорватії та Сербії. Такі проекти дуже класний варіант подорожувати – бачиш країну «зсередини», вчиш мову, долучаєшся до суспільно-корисних справ. До того ж – це ще й дуже бюджетний варіант мандрувати.  

  • Економимо

Зазвичай волонтер за власний кошт лише добирається до місця проведення проекту (тут, щоправда, теж можна зекономити – їхати автостопом), на місці його забезпечують житлом і харчуванням. Рівень комфорту залежить від особливостей проекту – якщо база волонтерів розміщена у горах в нацпарку, то логічно, що умови спартанські – наметовий табір і польова кухня. Там, де більше цивілізації, то і зручностей більше – так у Франції ми жили у кемпінгу, а годувала нас місцева лікарня (смачно, до речі, годувала), а в Хорватії – жили у школі, їли у місцевому кафе. Всі ці речі зазвичай детально вказують в описі проекту. Окрім того, доброволець сплачує благодійний внесок у свою домашню організацію, яка на ці гроші організовує проекти у себе вдома – в Україні він складає від 55 євро. Також деякі проекти збирають додаткові внески, це стосується усіх таборів в Ісландії (щоправда, вони там більше схожі на тури, ніж на робочі проекти).

Незважаючи на всі ці нюанси, бюджет на кількатижневу мандрівку вийде все одно помірним і під силу кожному. В Європі традиційно дорогі готелі та заклади громадського харчування, натомість – багато дешевих авіаліній, тож витрати на дорогу до табору можна запросто втиснути в 50 євро.

  • Вчимо/вдосконалюємо мову

Традиційно в таборах дві основні робочі мови – англійська та місцева. Тут вже залежить від країни і наскільки там розповсюджена англійська, і від того, як комплектується група – чи суто міжнародна чи наполовину складається з місцевих помічників. Так, в Іспанії, Франції, Бельгії традиційно проекти двомовні, і цілком може бути таке, що англійською добра половина учасників не буде володіти від слова взагалі. У будь-якому випадку два-три тижні у міжнародній групі суттєво допомагають розв’язати язик, особливо, якщо до цього мовна практика була тільки на рівні школи та англомовних серіалів.

  • Дивимось країну з «нетуристичного» боку

Можна пронестись країною галопом, за два тижні побувати у всіх місцях «must see», викласти тонну фотографій на фейсбук, але так і не зрозуміти, що це було. Такий формат мандрів не є поганим, але деколи два тижні в глубинці можуть подарувати значно більше емоцій. Волонтерські табори зазвичай базуються у нетуристичних місцях, і саме тут можна помітити всі ці деталі та нюанси, які відрізняють одні суспільства від інших. Так, маленьке село у нетуристичній Лотарингії, яке власними силами роками проводить реставрацію середньовічного замку, мене вразило більше ніж Париж. Останній, до слова, справив гнітюче враження – брудно, дорого і непривітні місцеві. 

  • Отримуємо нові скіли

Як відомо, відпочинок – це не тоді, коли валяєшся на дивані і нічого не робиш, а тоді коли змінюєш вид діяльності. Волонтерські проекти дають можливість спробувати себе в абсолютно новій ролі – археологічні розкопки, реставраційні роботи, будівництво, кулінарія, гори, море, варіантів маса. Інший аспект – ти робиш щось корисне. У «ворккемпі» від перепрацювання ще ніхто не вмирав, а побачити і помацати зроблене власними руками неймовірно приємно.

  • Соціалізуємось

Спільна праця об’єднує, і вже за кілька тижнів група незнайомих людей перетворюється на дружній колектив. Таке собі ріаліті-шоу – група незнайомців в обмеженому просторі змушена проводити разом 24 годину на добу, 7 днів на тиждень. Всі ці люди різного віку, з різним бекграундом і культурними традиціями, коли здавалось би безневинний жарт для когось може бути смертельною образою. З іншого боку, саме в таких умовах розумієш, що всі люди різні і деколи просто потрібно простіше дивитись на речі і що насправді нас об’єднує більше речей, ніж роз’єднує.

  • Компанія для подорожі

Чудовий варіант, якщо нема з ким поїхати подорожувати, а до соломандрів душа не лежить. Волонтерство – це ж хороший симбіоз самостійних мандрів та подорожі в компанії. Ти ніби і сам, але разом з тим з групою однодумців.

Замість підсумку: які бувають проекти і де їх шукати

Найбільша база волонтерських проектів зібрана під брендом SCI – Service Civil International. Організація створена по закінченню Другої світової війни, тоді люди об’днувались для відновлення зруйнованих війною міст. Викладати проекти на сайт організації розпочинають наприкінці зими, то ж зараз саме час починати шукати табір для себе. На сайті все просто – заповнюєте анкету, обираєте табори (можна подати заявки у 6 проектів), сплачуєте внесок і чекаєте на відповідь від проекту. Коли участь в таборі підтверджена – збираєте документи на візу (якщо вона потрібна) та пакуєте валізи.

Усі табори можна об’єднати у кілька напрямків: соціальні (робота з дітьми, у лікарнях, з престарілими тощо), природоохоронні (робота у заповідниках, природних парках тощо), культурні (допомога в організації різних культурних заходів: фестивалі, виставки, тощо).

У більшості проектів нема обмежень по віку, достатньо бути просто повнолітнім. Зрозуміло, що більшість учасників – це молодь, в силу того, що у них більше вільного часу, але бувають волонтери і серйозного пенсійного віку, головне душею не старіти.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *