Блог | Шрі Ланка

Шрі Ланка і її люди

Тут, здавалось би, все просто – на Шрі Ланці живуть шріланкійці. Насправді ні, нема такої народності, а живуть тут різні народи, що говорять різними мовами і сповідують різні релігії. Все дуже запутано і дуже цікаво.

Сингали (або сингальці)

На ринку в Канді

Більшість населення складають сингали (біля 70%), в перекладі – діти лева. Сінга на санскриті означає лев, хто був в Таїланді знає таке місцеве пиво, а хто був в Сінгапурі – знає, що це місто лева.

Традиційно сингали сповідують буддизм, також серед них доволі часто трапляються християни (наприклад, в Негомбо – місцеві сингальці в основному християни).

Монах в монастирі Дамбулла

Майже усі відомі туристичні райони – пляжні курорти півдня, центральна та західна частина країни заселена сингалами.

Історично, сингали є вихідцями з Індії, переселились на Шрі Ланку у 6 столітті до н.е.

Говорять сінгальською, ця мова належить до індоарійської групи мов (сюди ж входять хінді, панджабі, урду, бенгалі, непалі та інші).

Таміли

Церемонія в храмі в Трінкомалі

Таміли – друга велика народність Ланки і поділяється на ланкійських та індійських тамілів. Разом складають біля 15% населення країни. Сповідують індуїзм, а також християнство. Тамільська мова належить до групи дравідських мов (є теорія, що саме дравіди створили Індську цивілізацію).

Ланкійські таміли, як і сингали, також є вихідцями з Індії, але осіли на острові десь так на тисячу років пізніше – у першому тисячолітті нашої ери. Оскільки вторгнення, що логічно з географічної точки зори, відбувалось з півночі, то зараз ланкійські таміли складають більшість населення саме на півночі країни.

Індуїстський храм на острові Найнатіву біля Джафни

Індійські таміли, несподівано, теж є вихідцями з Індії )) Насправді, вони потрапили на острів в 19 столітті, під час панування британців, і саме індійські таміли складали основну робочу силу на чайних плантаціях (що натякає, що мешканцям тодішнього Цейлону жилось не так вже й погано – за ті копійки вони на плантаціях працювати не хотіли, тому робочу силу доводилось хантити аж в Індії). Це пояснює таку велику кількість індуїстських храмів посеред чайних плантацій в тих районах, де більшістю населення би мали бути сингальці.

Дівчина з чайної плантації

До речі, такі ж храми часто можна зустріти і в Малайзії, там таміли складають більшість індійського населення.

Нам назва цього народу відома в першу чергу завдяки “тамільским тиграм” – воюючої сторони часів громадянської війни. Починали як сепаратисти, відзначились багатьма терактами, тож багато країн офіційно внесли їх у списки терористів (в тому числі ЄС та США).

Мусульмани або маври  

Мусульмани Шрі Ланки винесені в окрему народність і на початках мене це сильно дивувало, ну це релігія, а не етнос, ну! Місцеві так не вважають. Зараз складають біля 10% населення, але їх кількість зростає (в першу чергу тому, що це чи не єдина народність країни де поширені багатодітні сім’ї).

Назву маври принесли португальці, саме так називали мусульман Іберійського півострова.

(Цікавих фото мусульман у мене нема, тому будуть просто рандомні фотки)

На вулицях Канді

Коли саме на Ланці осіли маври достеменно не відомо, одна з теорій каже, що це нащадки арабських купців (у середньовіччі ланкійські королівства були розвиненими і вели активну торгівлю).

Говорять тамільською з вплетеннями арабських і сингальських слів, яку релігію сповідують, думаю, зрозуміло.

Останніми роками частішають сутички між мусульманським та буддистським населенням. Так, у березні 2018 сутички переросли в погроми в центрі країни біля Канді, уряд ввів війська, оголосив комендантську годину та заблоковував усі месенджери.

Серед місцевого мусульманського населення є ще одна цікава група – ланкійські малайці. Це вихідці з Малайського архіпелагу (сучасні Індонезія, Філіппіни, Малайзія і тд). Перші малайці переселились на Шрі ще у 13 столітті, решта – в часи голландського панування. Це дуже невелика група, біля 40 тис.

Ведда або Перші люди, діти лісу, андали

Архівне фото з музею в Дамбані

Багато-багато років тому, ще до того, як до Ланки почали перебиратись з Індії сингали і таміли, тут вже жили люди – і звали їх ведда.

Вважається, що ведда з’явились на Шрі Ланці ще 125 тис. років тому (за іншими даними – мільйон років тому).

Теж архівне фото

Ведда – лісовий народ мисливців-збирачів і ще донедавна жили своїм традиційним, примітивним життям – полювали, рибалили, збирали ягоди, вірили в духів і танцювали ритуальні танці.

Від первісного устрою вони і би зараз, напевне, не сильно відходили, але їх все більше і більше витісняють та примусово асимілюють. Масово ведда винищували британці, та й у пост-колоніальні роки їх не залишили у спокої. Зараз на острові залишилось лише 2500 представників цього народу.

Ведда у наші дні – у традиційному селі Дамбана

Місцеві дослідники вважають ведда предками аборигенів Австралії.

Бюргери

Ще одна малочисельна, але цікава етнічна група. Бюргерами називають нащадків від змішаних шлюбів колонізаторів з місцевим населенням. За останніми підрахунками їх на острові біля 37 тис. Говорять в основному сингальською і сповідують християнство. Хоча ще на початку 20 століття основною мовою була англійська, а ще раніше говорили суржиком португальської.

Фото бюргерів у мене теж нема

Місцеві дівчата на пляжі в Унаватуні

Один з найвідоміших бюргерів у світі – письменник Майкл Ондатже, автор Англійського пацієнта. У нього, до речі, багато книг про Шрі Ланку, з моїх улюблених – Привид Аніл (Anil’s ghost) про громадянську війну та Кошачий стіл (The Cat’s Table) про подорож кораблем з Шрі Ланки до Великобританії.  

Більше історій про Шрі Ланку можна знайти за відповідним тегом.

******

І вже традиційна приписка: якщо вам подобаються мої історії – донейт можна перерахувати на картку Приватбанку 4731 1856 0576 6960.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *